WordPress та мій шлях до нього

Для кого може бути цікавою ця стаття – для тих кого цікавлять наступні теми: Що таке CMS Word Press, Створення сайтів на вордпресс, Переваги вордпресс, Досвід користування WordPress.

В цій статті я хочу поділитися своїм довгим шляхом знайомства з вордпресс. Шляхом від ненависті до любові, від нерозуміння до усвідомлення.

Перше знайомство з Вордпресс

Початок мого шляху веб розробника співпав з початком знайомства з вордпресс, але почав я своє знайомство з “темної сторони сили”, ой вибачте не сили, а вордпресс:) Я пішов легким шляхом, шляхом найменшого супротиву. Я обрав шлях створення сайтів на конструкторі, і на цьому шляху Elementor став моїм головним другом. І я отримував дуже швидкий і легкий результат, і дійсно – створити сайт на конструкторі можна усього за декілька днів. Сайти виходили швидко і виглядали досить сучасно. Натхненний такою легкістю і простотою я навіть проявив ініціативу оновити сайт нашої веб-студії. Так я став фанатом конструкторів.

Необхідність оптимізації

Але згодом, коли почали з’являтися клієнти з більш вимогливими замовленнями я почав стикатися з рядом обмежень конструкторів. Клієнти почали просити робити те, що виходило за рамки набору можливостей конструктора. Також все більшої популярності почав набирати тренд прискорення сайтів і високої швидкості загрузки сторінок. Ось тоді “мій друг” Elementor почав показувати мені свій характер. Він казав мені “я можу тільки ось так і ось так, і все, більше в мене нічого не проси!”.

Проблема конструктора це неможливість контролювати сайт

За що більшість розробників не люблять конструктори, так це неможливість контролювати сайт. Уявіть що замість того щоб своїми руками побудувати будинок для своєї родини, ви прибігли до якоїсь магії і будинок з’явився. Але ви не можете полізти і полагодити розетку, чи відремонтувати кран і.т.д Як кажуть самі розробники “лізти в код конструктора це як опуститися до пекла”, великі куски і пласти скриптів і куча коду, те що в звичайному випадку прописується одною строчкою коду – в конструкторі може займати 10 і навіть 15 строчок.

І тому створюючи сайт на конструкторі ти мусиш купляти бубен і проводити різні шаманські обряди щоб сайт нормально працював, у розробників є такий вираз “танці з бубном”, при роботі з конструктором більшість робочого процесу це як раз “танці з бубном”. Якщо бог плодородя змилується і дасть нам врожай то ми будемо жити, якщо ні… Так само і з Elementor ти часто залежиш від оновлень цього плагіну і іноді чекаєш їх і танцюєш з бубном щоб змилостивити бога Elementor.

В деяких випадках конструктор може добре підійти

Але, я хочу зробити дуже важливе зауваження – Elementor це не погано. Якщо ви ніколи нічого не вивчали і зовсім не розумієтесь на розробці сайтів, але хочете створити собі простенький сайт – тоді такі конструктори як Elementor, Tilda, Wix і.т.д це для вас найкращий вибір. Завдяки ним ви дійсно зможете зробити сайт за декілька кліків. Але ви повинні бути готовими що в цілому ряді питань конструктор скаже вам “вибач друже, але я можу тільки так і ніяк по іншому”.

Також згодом я почав розуміти що із-за своєї простоти створення сайтів на конструкторі має дуже велику конкуренцію. Згодом, з гіркотою я сам почав казати що моїми конкурентами є кожний школяр якого вигнали зі школи, або вагітна жінка з трьома дітьми, маючи на увазі що кожен школяр або вагітна жінка в декреті можуть “кліпати” сайти на конструкторі.

Мій пошук росту

Розробка сайту на WordPress
Це реальне фото мене в процесі розробки:)

Я почав розуміти, що як розробнику мені потрібно рости. Від своїх знайомих я чув гарні відгуки про CMF Modx. Modx в якійсь мірі є повною протилежністю до конструкторів. Так, в Modx як мінімум потрібно знати HTML та CSS. Але з іншого боку вона дає можливість мати повний контроль над сайтом. Ти сам створюєш кожний його єлемент і добре знаєш як він працює, тому ти з легкість можеш підправити і змінити що завгодно. Девіз Modx “свобода творчості”, і цей девіз себе виправдовує. Також Modx забезпечував чистоту коду, ще один девіз Modx “нічого зайвого, тільки ваш код”.

Після усіх тих страждань які я пережив з конструкторами, Modx був ковтком чистого повітря. Я дуже полюбив Modx. Але, є в Modx один великий мінус, мінус який змусив мене залишити цю чудову CMF. Цей мінус – зупинка в розвитку. Modx був дуже актуальним і передовим десь у 2005-2008 роках, але на цьому він і зупинився. Пам’ятаю як я передивлявся в Гугл запрос Modx 2018, а потім і Modx 2019, але нічого радісного там не було. В той же час я бачив як активно розвивається WordPress і його спільнота, і скажу чесно – на той час мене це трохи злило:)

Проблема не в самому WordPress

Як розробник я продовжував слідкувати за новинами в світі сайтобудови і шукав. З одного боку я твердо виріш іти від конструкторів сайтів, з іншого боку Modx пробудив у мені глибоку зацікавленість в HTML і CSS. Згодом я навіть почав по трохи вивчати PHP і JavaScript. Але без особливої практики PHP і JavaScript вивчались дуже повільно.

Читаючи в інтернеті різні думки інших розробників про WordPress я помічав наступну тенденцію – з одного боку багато хто погано відгукувався про вордпресс, що він глючний і що його легко зламати, що він тільки для простенького блогу й гідний. Але з іншого боку доволі багато людей писали що в самому движку вордпресс нема проблем і він досить добре захищений, що проблеми, глюки і часті взломи відбуваються із-за неякісних плагінів.

Плагіни це “Ахіллесова п’ята” WordPress

На сьогоднішній день (2023) WordPress це дуже популярна CMS. На ринку є десятки різних CMS і WordPress займає більше 50% усього цього ринку. Зараз нема жодної CMS яка хоч би на половину наблизилась до такої популярності. У вордпресс є величезна спільнота, і майже щодня створюється велика кількість плагінів. І далеко не всі створенні плагіни якісні. Якщо над безпекою і надійністю ядра самого вордпресс працює группа справжніх професіоналів, то багато з плагінів взагалі створюються однією людиною і не завжди професіоналом.

І навіть якщо плагін робила доволі освідченна людина, то все одно вона може зробити не такий добрий захист як захист самого вордпресс. А за рахунок популарності і поширенності вордпресс з’явилось багато недоброзичливих людей які намагаються “зламати” ваш сайт і використовувати в своїх цілях. І ці люди шукають найслабкіше місце і частіше за все це – плагіни.

Величезна кількість плагінів з одного боку зробили вордпресс дуже популярною і зручною, тому що майже любу задачу можна вирішити завдяки плагіну. Більш того на вирішення кожної задачі часто буває не один, а декілька, а іноді й десятки плагінів. З іншого боку у величезній кількості плагінів є як якісні, так і не дуже якісні, і як раз останні роблять сайт дуже вразливим.

Потрібно бути мудрим у питанні використання плагінів

Тому згодом, отримавши багато тяжкого досвіду від проблем з плагінами, я зрозумів одну важливу істину – потрібно бути дуже обережним і мудрим у питанні використання плагінів. З одного боку намагатися не ставити багато плагінів, з іншого боку якщо вже ставиш то краще ставити надійні в перевірені плагіни. І ось я став все більше і більше намагатися вивчати функціонал і можливості самого WordPress.

Моїм девізом стало “краще реалізувати функціонал самому ніж використовувати плагін”. І згодом я став помічати що сайти на вордпресс можуть бути такими ж чистими і керованими як і на Modx, але на перевагу над Modx у вордпресс майже щомісяця виходять якісь нові фішки й можливості. Я знову взяв на себе ініціативу і оновив сайт нашої веб-студії. Цього разу я робив його не на конструкторі, а на чистому WordPress. І тепер, подивившись код нашого сайту, ви самі можете побачити яким “чистим” і охайним може бути сайт на вордпресс і його код.

Також згодом я зрозумів що на данному єтапі мені краще намагатися вивчати не PHP, а вордпресс. Вордпресс створений на php і його синтаксис повністю з нього виходить, тому вивчати PHP і вивчати WordPress це схожі речі, але в моєму випадку шлях вивчення саме вордпресс є більш конкретним і доцільним.

Знайомство із WordPress з позиції користувача

Створення статті на вордпресс
Так виглядає адмінка при створенні статті

Я також познайомився з вордпресс не з точки зору розробника, а з точки зору користувача. Справа в тому що в дитинстві в мене була мрія стати письменником. Мрія не справдилась (поки що не справдилась;), але хоббі залишилось. Тому, в якості хоббі, я створив свій блоговий сайт. Ясна річ, що зробив я його на вордпрес. І от як користувач я відчув з якою любов’ю вордпресс відноситься до блогерів. Таке враження що уся адмін панель вордпресс кричить до тебе “просто напиши якусь статтю, це ж так просто!”.

Так, ти реально відчуваєш що перш за все вордпресс була створена саме для блогерів, або для любої людини (навіть школяра чи вагітної жінки з трьома дітьми:) яка хоче виразити свою думку. Саме тому вордпресс так багато працює над тим щоб дати людині якнайшвидше і якнайлегше створити простенький сайт і почати виражати себе через статті. Тому і я, людина схильна до написання статей, полюбив WordPress і його доброту до блогерів.

Скажу вам чесно – вордпресс не створена цілеспрямовано для розробки інтернет магазинів. Той самий Shopify або OpenCart гадаю краще підходять для цього. Але вона добре підлаштувалась під це. Тому якщо вам потрібен простий інтернет магазин то вордпресс добре підійде для цього. Якщо ж ви хочете якийсь серйозний і багатофункціональний магазин з високим рівнем захисту то мабуть вам краще пошукати інші варіанти. Але, якщо вам потрібен сайт візитка, сайт компанії або навіть сайт каталог – то вордпресс ідеально підходить для цих задач.

Робити сайти на WordPress це справжнє задоволення

Тому на сьогоднішній день усі сайти окрім деяких інтернет магазинів я роблю на вордпресс і це приносить мені справжнє задоволення. Вордпресс була створена як блогова CMS і мала бажання допомогти усім тим хто хоче поділитися своєю думкою зі світом. І ця щирість підкорила інших – вордпресс стала найпопулярнішою CMS в світі!

Я вважаю що велика частина сайтів як раз і створюється для того щоб поділитися якоюсь інформацією з іншими. Будь то сайт якогось блогера. Будь то сайт візитка яка презентує щось. Будь то сайт компаніїї який покликаний розповісти відвідувачам про компанію, про її послуги та переваги. Будь то навіть сайт каталог який покликаний розповісти відвідувачам детально та наглядно про увесь широкий ассортимент товарів. Будь то сайт послуг який покликаний розповісти про послуги які надає компанія, про їх переваги, про портфоліо виконаних робіт, про відгуки задоволенних клієнтів. Якщо ти, шановний читач, дочитав до сюди цю статтю то закликаю тебе – якщо в тебе є чим поділитись з цим світом то створюй свій сайт на WordPress і ділись, а якщо в тебе щось не виходить тоді звертайся до моєї веб студії і я з радістю тобі допоможу:)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *